تبلیغات
سوغات کاشان(گلاب ناب محمدی قمصر) - تاریخ چه گل و گلاب
گلاب اعلاء وناب دو آتیشه محمدی قمصر کاشان
گل سرخ (محمدی)

برای انواع گل رز (Rose) در فارسی نامهایی مانند سرخ‌گل، گل محمدی یا گل چای ذكر شده است. البته این نام بیانگر تنوع گستردة گونه‌های آن نیست چراكه تاكنون بیش از 20000 گونه گل رز شناخته شده است. این گل گذشته از آن كه سر دستة تیرة مهمی از گیاهان است از نظر ساختمان، رنگ و عطر گلهایش كاملترین نوع گل بوده و تاكنون هیچ یك از جنس‌ها و نژادهای متنوع گیاهان در تنوع و تكامل به پای این گل نرسیده است. نژاد گل سرخ به 7 دسته تقسیم شده است:
سرخ گل فرانسه
نسترن
گل چای
سرخ گل با گلهای متعدد
سرخ گل مینیاتور
سرخ گل بنگال
سرخ گل ایران

در بین گونه‌های متنوع رزها و سرخ‌گل‌ها، سرخ گل ایران یا گل محمدی كه از خانوادة Rosaceus است و در منابع مختلف و در كشورهای غربی و انگلیسی زبان به Domask Rose معروف است. این گونه منحصر به ایران می‌باشد. بطور كلی در منابع مختلف و طبق نظر اكثر كارشناسان زیست گیاهی گونة مذكور از ابتدا در ایران پرورش یافته و از این كشور به دیگر نقاط جهان پخش شده است.

گل محمدی یا طلای معطر از نظر ویژگیهای فیزیكی و شكل ظاهری دارای خصوصیات زیر است:گل نیمه پر پر، صورتی رنگ و بسیار خوشبو، برگ‌گلها به شكل تخم مرغی، دارای 5 تا 7 برگچه و یك دم برگ، شكل گیاه آن بوته‌ای پر پشت با بلندای نزدیك به 1.5 متر، دارای خارهای ریز بیشمار روی ساقه‌ها به ویژه در ساقه‌های جوان آن.

در نشست مورخ 22/9/1374 شمسی كه با حضور ریاست انجمن باغبانی ایران و شماری از استادان دانشگاه‌های ایران برگزار گردید، گل سرخ محمدی با ویژگیهای مذكور به عنوان گل ملی كشور تایید و برگزیده شد.

شرایط لازم برای پرورش گل محمدی

گل محمدی اگرچه در شرایط اقلیمی و طبیعی متفاوتی می‌روید، اما نظر به اهمیت كیفیت اسانس آن برای دست یافتن به نتایج مطلوبتر، این گیاه باید در محیط ویژة جغرافیایی و طبیعی پرورش یابد.

بطور كلی هر چه ارتفاع منطقه بیشتر و هوا سردتر باشد و در نتیجه آب و هوا سرد و نیمه خشك در زمستان و معتدل و خشك در تابستان باشد، بهترین محیط اقلیمی برای پرورش آن ایجاد خواهد شد. گل محمدی از حیث درجة حرارت در دمای 15 تا 22 درجه بهترین رشد را دارد. چنانچه اختلاف درجة حرارت هوا بین شب و روز 5 تا 10 درجه (خصوصا در انتهای شب) باشد، اسانس بیشتری در گل ایجاد خواهد شد.

البته نباید فراموش كنیم كه این اختلاف فشار باید آهسته و منظم باشد. در غیر اینصورت مناطقی كه با جریان باد روبرو هستند در تولید گل مرغوب با مشكل اساسی روبرو هستند. از نظر شرایط آبیاری اصولا گیاه گل سرخ ایران، گیاهی قانع و كم توقع معرفی می‌شود و دورة آبیاری آن در رنجی با دامنة‌7 تا 21 روز در فصل تابستان متغیر است و در محیطی با بارندگی مناسب حتی بصورت دیم كاشته می‌شود. نهایتا برای خاك لازم برای كشت آن باید گفت خاك لوم، یعنی مخلوطی از شن و رس كه خاكی سبك است با PH بالا و بدون شوری، بهترین خاك است. شایان ذكر است كه در پرورش گل محمدی، اگرچه در وضعیت سخت محیطی این گیاه رشد می‌نماید، باید توجه داشت كه هر چه دوره‌های آبدهی كوتاهتر و تركیبات آلی خاك بیشتر شود، گل وزین‌تر و با اسانس بیشتر تولید خواهد شد. طبق تجارب بدست آمده در قمصر، دورة آبدهی نباید حتما به تابستان منحصر شود بلكه آبیاری گیاه در فصل زمستان و خاصه در موقع برداشت محصول بسیار در بازده محصول مؤثر خواهد بود. در مجموع گل محمدی از شرایط بسیار ساده و كم هزینه‌ای در مراحل كاشت، داشت و برداشت برخوردار بوده، از هر حیث به نسبت دیگر محصولات، مواد حاصل از آن از جمله گلاب، از ارزش افزوده و سودآوری بالایی (نسبت به هزینه) برخوردار است.

آخرین مطالب
   
 
 
 
/cb:loop_blog_category title=td width=div class=div style= style=br title=span