تبلیغات
سوغات کاشان(گلاب ناب محمدی قمصر) - خانه تاریخی تاج کاشان(زیبای کوچک)
گلاب اعلاء وناب دو آتیشه محمدی قمصر کاشان
تاریخ : 1391/02/4
نویسنده : سید محسن موسوی نسب

خانه تاریخی تاج در محور گردشگری خیابان علوی کاشان طی شماره 9028 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است. این خانه یکی از بناهای گودال باغچه ای اصیل مردم کاشان در دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت می باشد و دارای 700 متر مربع عرصه و 800 متر مربع اعیانی برخوردار از معماری ارزشمند بومی از نمونه خانه های عام مردم کاشان در آن دوره است .

از این خانه می توان به عنوان مرجع و معرف ارزشمندی در مطالعات و تحقیقات مردم شناسی در این خطه بهره جست.


خانه تاریخی تاج که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می‌شود دارای 700 مترمربع عرصه و 800 مترمربع اعیانی و برخوردار از معماری ارزشمند بومی از نمونه خانه‌های عام مردم کاشان در آن دوره است.

خانه تاج در 3 طبقه همکف، گودال باغچه و سرداب تحتانی، دارای 2 باب حیاط بیرونی و اندرونی و 13 باب اطاق پنج دری و سه دری و تک دری است.

خانه تاج در خیابان علوی شهر کاشان قرار دارد و یکی از بناهای گودال باغچه‌ای اصیل مردم این شهر در دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت است

موزه مردم شناسی و خانه هنرمندان کاشان

با یاری خداوند متعال به منظور مشارکت در اعتلای فرهنگ و هنر و تمدن دیرینه کشور و آشنایی با هویت ملی و مذهبی و تاریخی شهر کاشان و ارج نهادن و زنده کردن نام هنرمندان این دیار در مرداد ماه 83 این خانه متروکه و مخروبه اما مملو از صفا و سادگی و عرفان توسط معمار مرمت بنا های تاریخی کاشان حاج سید اکبر حلی خریداری شد و مرمت و بازسازی آن تا اسفند ماه 1384 توسط ایشان و همکاران به طول انجامید و در 25 اسفند ماه همان سال با اهداف ذیل فضایی مناسب برای گفتگو و تبادل نظر و همدلی و انسجام و هماهنگی بیشتر بین هنرمندان کاشان با همکاری و هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی و ارشاد اسلامی و شهر داری کاشان ، موزه مردم شناسی و خانه هنرمندان کاشان با حضور جمع کثیری از هنرمندان و مدیران شهر دایر گردید و مورد بازدید علاقمندان و گدشگران داخلی و خارجی قرار گرفت- اهداف خانه هنرمندان کاشان :

1- ایجاد همدلی وانسجام وهماهنگی بیشتر میان هنرمندان

2- ارج نهادن و زنده کردن نام هنرمندان کاشان

3- جذب و سازماندهی فرهیختگان علاقمند به ارزشهای فرهنگی وهنری .

4- مرکز ارتباط و هماهنگی اساتید وهنرمندان ومعرفی به واحد های آموزشی وموسسات هنری وفرهنگی .

5- تلاش به منظور برقراری ارتباط میان هنرمندان با نهاد های دولتی .

6- حمایت فرهنگی ومعنوی از موسسات مختلف هنری شهرستان کاشان وحومه.

7- تلاش در جهت ایجاد فضای مناسب برای تعامل وگفتگو و تبادل نظر میان هنرمندان

8- انجام امور تبلیغاتی ،فرهنگی وهنری متناسب با اهداف وفعالیت های خانه هنرمندان.

9- ایجاد کارگاههای هنری فعال در محیط مناسب وسالم هنری .

10-تشکیل کلاس های آموزشی در زمینه های مختلف هنری .

11- ایجاد خزانه اطلاعات هنری.

12- تشکیل وبرگزاری جلسات سخنرانی ،سمینارها،جشنواره ها،نمایشگاهها مسابقات هنری وبرنامه های نمایشی.

13-تهیه ،گرد آوری ونگارش کتاب ،جزو]،مقاله و چاپ ونشر گاهنامه ومجله پیرامون مسایل هنری .

14-تشکیل موزه های هنری و معاصر مردم شناسی و فرهنگی وهنری.

موزه مردم شناسی

به منظور معرفی و شناساندن فرهنگ و تمدن مردمان قدیم این دیار و چگونگی زندگی یک خانواده کاشانی در دوران قاجاریه با امکانات و وسایل زندگی آن زمان موزه مردم شناسی در گودال باغچه خانه هنرمندان دایر گردید. در این موزه اطاق میانی پنج دری مادربزرگ با چیدمان ظروف و وسایل لازمه زندگی شاخص ترین قسمت موزه را تشکیل داده است.

مادربزرگ در قسمت بالای اطاق در کنار پدربزرگ که مشغول چپق کشیدن در کنار منقل است زیر کرسی به قصه گویی برای نوه ها که اطراف کرسی گردآمده اند مشغول است. و اطاق گوشواره سمت راست پنج دری به عنوان قالی باف خانه و اتاق گوشواره سمت چپ به عنوان اطاق ابریشم پیچی عروس و دختر مادربزرگ منظور شده است.

پسر بزرگ خانه مشغول کشیدن آب خوردن از چاه یک دلوه صفه میانی حیاط گودال باغچه برای آشپزی و خورد و خوراک می باشد. دختر بزرگ خانه نیز در صفه مجاور مشغول کوبیدن خورده نانهای ته سفره با پنیر و گردو برای درست کردن مچه که خوراک بسیار خوشمزه ای بود و مبین صرفه جویی و پیشگیری از اسراف در برکات خداوند است . عروس خانه نیز در امور زندگی کمک حال خانواده است و در صفه مقابل روی بند، لباس پهن می کند.

گفتنی است در موزه مردم شناسی خانه هنرمندان شرح حال مدیران شهری از قدیم تا بحال بعنوان قشر شاخص و خدمتگزار مردم کاشان به تفکیک از بدو تاسیس ادارات ذیربط تا کنون برای بازدید میهمانان داخلی و خارجی به نمایش گذاشته شده است.

خانه تاریخی تاج که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می‌شود دارای 700 مترمربع عرصه و 800 مترمربع اعیانی و برخوردار از معماری ارزشمند بومی از نمونه خانه‌های عام مردم کاشان در آن دوره است.

خانه تاج در 3 طبقه همکف، گودال باغچه و سرداب تحتانی، دارای 2 باب حیاط بیرونی و اندرونی و 13 باب اطاق پنج دری و سه دری و تک دری است.

حیاط بیرونی خانه با ورودی از هشتی پنج ضلعی منحصر به فرد و دالان باریک پیچیده، فضا را از دید رهگذر محفوظ داشته است. حیاط بیرونی دارای یک باب مطبخ و سرداب کوچک می باشد که سرداب در زمین رُس حفاری شده و دارای نم خوانی است مخصوص نگهداری مواد خوراکی در تابستان گرم این دیار.

ایوان پیشکم بوسیله 3 باب درب میوجی توپر (فاقد شیشه)، حرمت قسمت بیرونی (خاص مراجعات) را از اندرونی که مخصوص زندگی کدبانو و اهل و عیال در خانه است را حفظ می نماید که این موضوع ماهیت فرهنگ و تمدن اسلامی را تعریف می‌نماید.

درونگرایی، تناسب، تقارن، تعادل، هماهنگی، ظرافت و در عین حال قداست و نجابت در این خانه نشانی از معماری اصیل کاشان و هویت تاریخی مردم این دیار است.

حیاط اندرونی و شارم های اطراف گودال باغچه و مهتابی مقابل با غرفه های مجاور شارم بوسیله راه پله ای باریک ما را به پائین خانه هدایت می‌کند.

باغچه‌ها و آب نمای مرکزی گودال باغچه طراوت را از دهانه باز زیر زمین به سرداب و پس سرداب منتقل می‌نماید.

بادگیر مرتفع بام هوای گرم و خشک و سوزان تابستان را بوسیله وزش باد گرفته و از پره های داخل بادگیر به کانال‌های مرطوب اطراف سرداب منتقل کرده و پس از خنک شدن از طریق شبکه‌های جعفری به داخل زیر زمین هدایت می‌کند و باعث اختلاف دمای بین پانزده تا بیست درجه سانتیگراد با سطح کوچه می‌شود.

خانه تاج به صورت متروکه و مخروبه در مرداد ماه سال 1383 توسط معمار مرمت بناهای تاریخی کاشان سید اکبر حلی خریداری و مرمت و بازسازی شد.

خانه تاج با شماره 9028 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
موضوعات مرتبط: خانه های تاریخی کاشان , جاذبه های توریستی و گردشگری کاشان ,
برچسب‌ها: خانه تاریخی تاج کاشان , تاج , خانه تاریخی , تاج کاشان , taj , خانه هنرمندان , خانه , هنر مندان کاشان , هنرمندان , زیبای کوچک ,
آخرین مطالب
   
 
 
 
/cb:loop_blog_category title=td width=div class=div style= style=br title=span